Wiadomości

Autodesk utworzył w San Francisco Applied Research Lab - laboratorium w którym badane jest zastosowanie robotów w przyszłości.

Wszystko zaczęło się od filmu Grawitacja który zdobył kilka Oskarów, w tym za efekty specjalne. Powstały one dzięki oprogramowaniu Autodesk, które wykorzystano m.in. do zaprogramowania użytych robotów. Nikt wcześniej nie wykorzystywał tego oprogramowania w taki sposób. Jeden z szefów Autodesk zlecił Maurice'owi Conti'emu aby przyjrzał się martwym punktom i zidentyfikował to czego Autodesk jeszcze nie wie ale będzie musiał wiedzieć w ciągu pięciu lat. W ten sposób powstał Applied Research Lab którego Conti jest szefem.

Jedną z rzeczy jakie zidentyfikował Conti wraz ze współpracownikami były właśnie roboty, a konkretnie to jak coraz większy wpływ będą miały na różne dziedziny przemysłu. W swoim laboratorium zebrali kilka robotów przemysłowych i rozpoczęli badania pod kątem możliwości zwiększania ich zastosowań. Podczas tych badań pojawiło się już kilka ciekawych pomysłów.

Obecnie roboty przemysłowe najczęściej pracują na wydzielonych stanowiskach czy osobnych halach, gdzie dostęp człowieka jest bardzo ograniczony ze względu na jego bezpieczeństwo. W końcu taki robot mógłby bez problemu zrobić krzywdę człowiekowi jeśli ten znajdzie się w niewłaściwym miejscu. Jednym z pomysłów jest takie programowanie robotów aby potrafiły one współpracować z ludźmi, dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo. Kolejny pomysł to roboty obserwujące ludzi i uczące się w taki sposób swoich nowych zadań.

Aktualnie w ramach badań zaprogramowano jednego z robotów tak, aby potrafił łączyć wskazane na kartce punkty liniami prostymi. Na razie wydaje się to niewiele, ale stąd już jest niewielki krok np. do inteligentnej wycinarki laserowej.

artykuł źródłowy