BiK – Budownictwo i Konstrukcje

Nakładka CAD do tworzenia dokumentacji rysunkowej m.in. konstrukcji żelbetowych, stalowych, drewnianych na platformach AutoCAD, BricsCAD, GstarCAD, ZWCAD.

W skład pakietu BiK wchodzą moduły: Żelbet BIM, Konstruktor BIM, Stal, Siatki, Base, Śruby, Architektura, Drewno, Wydruki PDF. BiK jest nakładką na programy typu CAD. Służy ułatwieniu pracy projektantów budowlanych i architektów.

Sam program CAD jest niczym innym niż współczesną deską kreślarską, czyli podstawowym narzędziem inżynierów. Pomimo tego, że obecnie mają one spore możliwości, nie nadają się do wygodnego i szybkiego tworzenia dokumentacji w konkretnej branży. Ich funkcjonalność jest tak uśredniona, żeby nadawały się dla każdego inżyniera.
Wobec specyficznych i bardzo konkretnych wymagań, przede wszystkim polskich inżynierów budownictwa i architektów, powstał program BiK.

Program BiK ma wyręczyć projektanta z powtarzalnych, rutynowych czynności koniecznych podczas pracy ze środowiskiem CAD oraz dostarczyć gotowe rozwiązania (zestawy bloków, nazewnictwa warstw, automatycznego tworzenie styli wymiarowych itd).

Nowa wersja pakietu BiK X3

Pakiet zawiera ulepszenia i dostosowanie do najnowszych wersji systemów CAD, jednak najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego modułu BiK Żelbet BIM. Jest to propozycja zachowująca pracę w środowisku 2D, lecz na nowych zasadach parametryzacji, optymalizacji i kompleksowości danych projektowych BIM. Takie podejście pozwala na szybkie tworzenie rysunków 2D z zachowaniem powiązań między widokami zbrojenia oraz między zbrojeniem i opisami. Umożliwia to automatyczną aktualizację widoków zależnych prętów, opisów oraz generowanie wizualizacji zbrojenia w 3D. Do utworzenia wizualizacji konieczne jest rysowanie zbrojenia na przekrojach pochodzących z modelu wykonanego w BiK Konstruktor BIM.

Narzędzia do zbrojenia powierzchniowego (płyty, ściany) przygotowano w oparciu o zupełnie nową koncepcję pracy. Tutaj jest rewolucja! Zazbroić można teraz dowolny obrys, z uwzględnieniem wysp (otwory). Możliwe jest określenie miejsca zakładu prętów ręczne lub skorzystanie z opcji automatycznego podziału. Pręty w rozkładzie są grupowane przez program tworząc strefy, które będą indywidualnie opisane.

Wprowadzono dodatkowe uchwyty pozwalające na swobodną edycję geometrii zbrojenia. Dotyczy to również zbrojenia powierzchniowego – korzystając z punktów charakterystycznych możemy zmienić kształt obrysu rozkładu, geometrie otworów, czy lokalizację zakładów.

Zachowany został w programie proponowany standard rysunków związany z kolorami, stylami opisu, rozmiarami tekstów itd., natomiast znacząco zwiększono możliwości dopasowania ustawień zgodnie z preferencjami użytkownika. Dzięki sparametryzowaniu nie tylko zbrojenia, ale i opisów można teraz jednym ruchem zmienić skalę lub styl już wstawionych opisów.

Przy powstawaniu modułu BIK Żelbet BIM uwzględniono przyzwyczajenie projektantów do sprawnej i elastycznej pracy w środowisku 2D, dodatkowo rozszerzając możliwości programu o wizualizację. Elementy zazbrojone w 2D, tworzące kompletne i gotowe do wydruku rysunki, mogą zostać zwizualizowane na modelu 3D, a później wyeksportowane w formacie IFC. W efekcie prace projektowe mogą być realizowane w nowoczesny sposób, z priorytetowym podejściem do łatwości edycji, co daje ogromne oszczędności czasu przy tworzeniu dokumentacji.

Scroll to Top